vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

which kind of relationship would a dog and a tick have
a man exerts 3000.00N of force to push a car 35.00 meters in 90.00 seconds.... 1. what is the work done 2.what is the power generated
How did the Federalists secure support for the new constitution?
Imagine you are hosting a dinner party. Using a demonstrative adjective in each sentence, tell who five different items belong to. Example: Esta bebida es de
if about 32,834.5 kilobytes of memory is still available how many more pictures can they take
this picture is a scale drawing of a basketball court and 1 inch on the picture represents 15 feet of actual length. the dementions of the scale drawing are 2 i
write the ratio of 1/7 yards to 3/5 yards in simplest form please i really need help
Express the ratio or rate as a fraction in simplest form 35 out of 149
16/60 fraction in simplest form
A model of a famous statue is 2 1/2 inches tall the actual statue is six and two thirds feet tall what is the ratio of the height of the model to the height of