idontknowanyidea
idontknowanyidea idontknowanyidea
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

San paid $8.28 for 18 stamps at this rate how much is a cost Sam to buy 12 stands

Respuesta :

MarkV
MarkV MarkV
  • 04-03-2018
If we pay $8.28 for 18 stamps we can find the price of one stamp by dividing by 18.

So, the price of one stamp will be
$8.28 / 18 = $ 0.46

To find the price of 12 stamps we have to multiply by 12 and finally find
$0.46 * 12 = $5.52

Hence, the cost of 12 stamps is $5.52
Answer Link

Otras preguntas

What is the best way to show the lead levels in six contaminated water wells? a line graph a bar graph a data table a circle graph
list the similarites between amino acids, fatty acids, and sugars(monosaccharides).
I need help and yes it is a paragraph
Which of the following best describes the impact of the articles of confederation on the institution of slavery? A. Slavery was prohibited on smaller farms B. S
if photosynthetic organisms were present when the earth was primarily anoxic, why was the development of cyanobacteria critical for the oxidation of the atmosph
latitudinal migrations of the subtropical front at the agulhas plateau through the mid-pleistocene transition
Math Language arts 2 D.10 Write the equation of a linear function PBE Submit Science Recommendations A line with a slope of 5/2 passes through the point (4, 6).
quick question my friend needed this
what demonstrates the possible range of motion of muscles, joints, and ligaments.
Pls help I will give brainliest