chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

what do you think the golden rule means? is this evidence of a grand design a massive freak coincidence or something else
if f(x) = |x| and g(x) = |x| − 4, which transformation is applied to f(x) to get g(x)? a vertical transformation of f(x) four units upward a horizontal transfor
Identify the sentence that uses adjectives correctly. a. if i'm not mistaken, that rose is the most reddest of all. b. if i'm not mistaken, that rose is the r
what is the next number?2 3 5 7 11 13 17
All of the following are immune disorders except: a. arthritis b. asthma c. hemophilia d. multiple sclerosis
which organelle produces sugars while releasing oxygen, and in which cell could it be found? a the golgi apparatus, which can be found in lung cells of animals
what was the importance of the justinian code that was created during emperor justinian's reign?
the stamp act was never repealed. true or false
Nicholas bought three business related books. His total bill was $150. If one book cost him 50% more than the other two books combined what was the price of th
Which of the following is not an example of a belief associated with the Muslim faith?