x999x x999x
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

24 loavs of bread cost $48. how much does 10 loaves cost

Respuesta :

tayloosinp4rkce
tayloosinp4rkce tayloosinp4rkce
  • 01-03-2018
let x =1 loave of bread 's cost

x=48÷24
=2
10 loaves cost
=10x
=10(2)
=20
Answer Link

Otras preguntas

The length of a rectangular label is 2.5 cm less than twice the width. The perimeter is 49.6 cm. Find the width.
jenny told(her, she)​
figurative language exampled
A dog is leashed to the corner of a house. How much running area does the dog have? Round answer to the nearest square foot, if necessary.
Rosa is 13 years old and 6 months old and her brother Malcolm is 11 and 6 months old. Their great grandfather is 89 years old. How many years older is the great
Sarah wants to find out how much time it would take to drive from her home to New York. At an average, she would drive at 55 miles per hour. If the distance to
what is the value of x d 15 b 6 h 9 m xt
Jason purchased 10 shirts for the members of a school club. Each shirt cost $4.99. Jason had a coupon for 20% off his total purchase. Sales tax was 7% after the
Find the perimeter of the figure to the nearest hundredth.
Which team has the best winning percentage? 6 wins, 4 losses 10 wins, 5 losses 20 wins, 16 losses 30 wins, 24 losses