daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

What country sent the first group of European explorers Canada France Spain Germany
Describe contributions forests make to: 1. Our economy in the form of products. 2. Our social well-being, including recreation 3. Soil protection and increased
what is the measure of m if m=6√?​
PLZ HELP ME ILL MARK BRAINLEIST!!!!!!!!!!!!
What good did import to make cloth
Select the correct answer. Which statement best defines the term principal А. It is an arrangement in which you buy now and pay later. B. It is the annual rate
How many gallons are in Two-fifths of a One-half-gallon container of milk? One-tenth of a gallon One-fifth of a gallon Three-tenths of a gallon Three-sevenths o
Write a numerical expression for the phrase. The sum of - 1 and 2 and 4
WARNING ⚠️ I NEED HELP AND JUST ANSWER IT FOR ME PELASE THANK U
What is 5.33 as a fraction?