winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

3feet to 8yards what is the simplist fraction
describe what probably led to the development of the ancient nile river civilization
what percentage does the food services industry contribute to the us economy?
Describe what you would expect to see and do at a guateque campesino?
your ability to drive safely can be impaired by ___________ a. stress. b. anger. c. both a and b
what is 2,837 3,990=
each music class 8 songs a week . how many songs does each class sing in 5 weeks ?6 weeks?7weeks
What is less than 0.5
one recipe for pancakes says to use 1 1/2 cup of mix to make 7 pancakes. How much mix is needed to make 35 pancakes?
what is the scientific notation 3700 and show the work