alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

Summarize the impact that WWII had on American women.
Solve the following problem: 5x - 3 = 4x + 3 A. x = 5 B. x = 6 C. x = 7
Emily the blacksmith blends one alloy of silver that is 45% silver and another that is 95% silver. To the nearest ton, how much of each alloy is needed to make
b. vous vous comment Hrag ? et Nareg appelez.​
is 2/6 rational or irrational
1. Is The larger the mass the greater the acceleration is on a smaller object?
What are 5 tactics that Germany used to discriminate Jewish people.
what is this one plx help helppp
Which type of data is best represented using a line plot? data that changes over time data that is spread out over a large range of numbers frequency data that
Read the excerpt from Jungle Book: Mowgli's Brothers. There were yells of "Silence, thou man's cub!" "Let him speak. He has kept our law!"; and at last the seni