herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

Which is an example of Earth’s conditions slowly changing? a. meteors striking c. continents moving b. volcanoes erupting d. a mass extinction
Mark misjudged the potency of a drug and ended up at the hospital from an overdose after taking it. Which is the most likely drug used in this scenario? A. Vico
Year-old male seen in the emergency department sustained an injury several hours ago to his left hand when he fell and a team member stepped on it when playing
Express 120 as a product of two numbers, one of which is less than the other
Substances produced when atoms of elements chemically combine with each other are called 1. elements. 2. compounds. 3. mixtures. 4. solutions.
An equation and the steps to solve it are shown below: 5x minus one over five times the quantity 20x plus 5 equals 9 Step 1: 5x – 4x – 1 = 9 Step 2: x – 1 =
James deposited $575 into a bank account that earned 5.5% simple interest each year. If no money was deposited into or withdrawn from the account, how much mon
what is the number of each type of atom on the right side of the equation 2Na3PO4(aq)+2CoCl2(aq)→2Co3(PO4)2(s)+6NaCl(aq)
!!NEED HELP ASAP!! question 1 and 2 please!
Please help with this?