Emmad2985 Emmad2985
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 7 bags of bananas for $48.51. How much would it cost if you were to buy 5 bags

Respuesta :

kritter1
kritter1 kritter1
  • 03-10-2017
Find out the cost of 1 bag of bananas and multiply that by 5. 

48.51/7= $6.93 per bag 

6.93 x 5 = $34.65 for 5 bags 

Hope I helped :) 
Answer Link

Otras preguntas

Describe the effects that the speed of an exercise has on the intensity of cardiovascular exercise
List two communication technologies that have contributed to changes in the U.S. economy since the end of the Cold War (1991).
Jenna is dreading her presentation on the social habits of honeybees, which is not a topic she was very fond of in the first place. She has done a lot of resea
An object experiences an impulse, moves and attains a momentum of 100 kg·m/s. If its mass is 50 kg, what would its velocity be?
Help please!!!!! I will thanks and medal.
1. Read the following sentence from "The Swimming Contest." "When he saw me coming up the officer said, 'We've lost that information, dang it! They've killed t
A water bottle that holds 241/2 oz of water is 3/5 full. Is there enough water in the bottle to fill 3 glasses with 5 oz each? Explain your answer.
Help me with this plz
AMERICAN GOVERNMENT PLEASE HELP ME I NEED TO PASS!!!!!!!!! Which of the following statements reflect the complexities of the current debate regarding undocument
These countries occupy the horn of africa