maxineodom2003ovxge6 maxineodom2003ovxge6
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Jacob, Kylie, and Manuel each bought a sandwich and drink. The total bill to $21, and each drink cost $2. Of each sandwich cost the same amount, what is the cost of one sandwich?

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-10-2017
We know that each drink costs 2 dollars. and there is 3 people. 2*3=6  
21-6=15 

15/3 = 5

1 sandwich costs 5 dollars! (thats a lot) 
Hope this helps you
Answer Link
Slothicorn13
Slothicorn13 Slothicorn13
  • 02-10-2017
1 sandwhich : $5
Cause the 3 drinks that equals $6 and $21 - $6 = 15 and 15\3 people is 5
Answer Link

Otras preguntas

When 12.6 grams of carbon monoxide is allowed to react with 5.22 grams of oxygen gas how many grams of carbon monoxide are formed?
What is it defining?
The first class had a kids in it, the second had b kids in it, and the third class had c kids in it. Kids from all three classes were equally divided between tw
Which college did Christina Aguliera graduate from?
What is the volume of the rectangular prism, when the height is 10 1/2, the width is 2 3/4 and the base is 5? A. 18 1/4 B. 28 7/8 C. 52 1/2 D. 144 3/8
Building on émile durkheim's classical theory of suicide, sociologist matt wray describes a contemporary "american suicide belt." wray finds elevated suicide r
Need help ASAP. Please! Thank u☺️
Identify bias why did many southerners dislike the people they termed "scalawags" and "carpetbaggers"?
Is 17 quarts greater that’s 4 gallons
How did Lt Zebulon Pike contribute to the westward expansion