shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

Sonny draws a picture on a sidewalk square that has a side length of 36 inches. What is the area of the sidewalk square?​
There are 19 guests at Melanie’s party. If each guest will be served exactly 5/8 pint of ice cream, how many pints of ice cream will she need
guys i need help what is the capital of england!!!!!!!!
Question 8 of 10 The maximum amount of money a person can borrow on a credit card is called the A. minimum monthly payment B. credit score C. credit limit D. in
Triangle Inequality Theorem Ordering Angles & Sides of a Triangle - Geometry
What are two reasons a network administrator would use cdp.
What process allows food and waste to pass through cells?.
Find the determinant of the following matrix.05O 110-5what is the answer​
describe the trends of the elements including boiling/melting points and conductivity in relation to the periodic table
Explain why the telescope needs to stay away farther away from some planets, but not others? I NEED HELP i dont know what to say or how to start my sentence of