starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

the lesson in jason and the golden fleece ?
What is the unit rate for 72 ounces in 6 steaks
the part of the computer that contains the brain, or cantral processing unit, it also known as the
What would happen to the current model of the atom if new information about its structure is discovered in the future? A. The current atomic model would be revi
solve for q when q^3=27 9 3 6 4
which sentence is written in the interrogative mood? i expect the concert to be really entertaining. are you going to the concert with me this weekend? you real
A domestic cat can run at speeds of 27.5 miles per hour when chasing prey . A cheetah can run 42.5miles per hour faster when chasing prey. How fast can the chee
Multiply 83 times 25 using an area model
Describe how diabetes affects muscle control?
replacing lost nutrients in foods is called?