Mosoete2468 Mosoete2468
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Respuesta :

JamesPat1 JamesPat1
  • 04-09-2017
75/1000= $0.075 per unit or variable
Answer Link

Otras preguntas

what is the value of the 4s in 344?
I need help with world history can anybody answer this question? Which of the following choices gives an absolute location? a. northwest of the city limits b.
The diameter of Saturn at its equator is about 120,540,000 meters. what us 120,540,000 written in word form
What was Romes 200 years of peace and prosperity called??
What numbers multiply to get 720
jack travles 2.45 miles to school.Wanda travels 2.31 miles to school.Compare the distance using words.
Hi!! i just started school and was having trouble with this question from my english paper please if you know the answer take the time 2 answer my question i
triple the sum of 45 and 55
WORTH 15 POINTS!!!! A tropical species of mite named A.L. is the record holder for the strongest insect in the world. It can lift up to 1.182 x 10^3 times its o
90 is 1/10 of what? please.