barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

In which way did the ideas of the enlightenment influence the French Revolution
HIGH CHANCE OF GETTING BRAINIEST!!!Which clouds look like wispy locks of hair and are high in the sky?
When Emeka was first training his dog, Smooches, to heel he would give Smooches a treat when she stayed close during walks. Now Smooches stays right by Emeka's
Please answer this question
Does a spring scale measure weight or mass? Why?
If cognitive-behavioral therapy doesn't work with a bulimia nervosa client, what other type of therapy is a common alternative?
Although it's hard to be definitive in classify- ing people as right- or left-handed, some studies suggest that about 14% of people are left-handed. since 0.14
You and gary enter a contract where you will receive $1,000 if you tamper with a slot machine in the "bye-bye bucks casino" in las vegas so that gary can make i
Which of the following outcomes is the best example of how health is a factor that affects population? A. More access to medicine and doctors can help people li
A boat is traveling at a velocity represented by : 2x^3-10x^2+72x3−10x2+7. At the same time, current is pushing the boat in the same direction with a velocity