djlongoria djlongoria
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

A pencil and ruler cost $1.50 together. The ruler costs $1.00 more than the pencil. How much does the pencil cost.

Respuesta :

gimpdog16
gimpdog16 gimpdog16
  • 01-05-2017
The pencil costs 50c
Answer Link
SNoory03
SNoory03 SNoory03
  • 01-05-2017
The pencil costs 50 p and the ruler costs £1
Answer Link

Otras preguntas

what is bubblesort and how do u do it
Which causes mass wasting? A. thermal energy B. expansion C. gravity D. kinetic energy
which process can be described as two cell divisions, genetic variation, and haploid cells?
Could someone help me with the question in the attachment? Algebra 2
Which is equivalent to ? 243x
Since a jobs program puts people to work, would it impose costs on society?
What sex is the person who has the karyotype described in Steps 3-4? How do you know?
A cellular company has 851 customers. The company has sold 534 talk and text plans, and they have sold 768 talk plans. What is the probability that a customer h
Grazing cows disturb the grass and cause insects to fly around the cows as they eat. In turn, birds swoop in and eat the insects. This type of feeding relations
how did the missouri compromise and the nullification crisis demonstrate increasing sectional competition and disagreements over slavery?