piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

How do you work this out ? h= -16t²+64+0=0
The combination of sulfur dioxide, nitrogen oxide, and atmospheric moisture creates A. drinking water. B. smog. C. acid rain. D. pesticides.
what is a barrel maker called
Is 16% of 40the same as 40% of 16
is 5000 cm bigger than 5 m
In what setting do all frequencies of electromagnetic waves travel at the same speed?
Does every point lie in a quadrant?explain
how did western nations come to dominate much of the world in the late 1800s
the regular price of an ipod is $269.99 at walmart. they offer no discount, but charge 5.5% sales tax. what is the final cost of the ipod?
(link to the maths question) can anyone help?