EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

During the south american winter, produce products are most likely to come from.
factorize the following 4x+16y+24z
The mean weight of a group of 7 girls is 58kg work out their total weight with the calculation
Is Hong Kong More expensive Then Tokyo or Seoul​
What were the 2 first kingdoms of Ancient Egypt and where were they located? ​
HELP ME PLZ ND TY!?!?!?!?!?!?!?!??!?!
How you guys feeling today? (BEST ANSWER GETS A BRAINLIEST)
A horse runs 800 meters in 320 seconds. What is the average speed of the horse during this time? 0 25.0 m/s O 8.0 m/s O 12.5 m/s O 4.0 m/s
What is the value of the remainder if 4x4 - 7x3 + 2x2 - 5x + 3 is divided by x - 2?
What battle was the most important event of the American revolution