ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

A spinner is divided into 16 sections.3 sections are red 6 are blue 5 are purple and 2 are orange. If you spin the spinner what is the probability that you will
What number is halfway between 3000 and 4000
If the diameter of a circle is half of a yard, then its radius is how many inches?
plz help with this french hw plzzz
this gas makes up close to one fourth of the air surrounding earth
On a TI-84, how do you stop it from giving you simply a number for an answer when you put in a polynomial divided by another polynomial?
How to calculate 100MB at 56 Kbps to transfer time?
Which words in this sentence are common nouns? Until the Spaniards brought cattle and sheep from Europe, the Aztecs had no dairy products. Choose all answers th
Estimate each quotient using compatible numbers.
find the proportionality of y=7.25x