LilyonnaP402595 LilyonnaP402595
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A box of cereal costs $3.59 for 30 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth. ?

Respuesta :

CherokeeN396419 CherokeeN396419
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} C\text{ost \$3.59 for 30 oz} \\ \text{Unit cost =}\frac{\text{\$3.59}}{\text{30 o}z}\approx0.12 \\ \text{The unit cost is \$}0.12\text{ per oz} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Which is one way to test whether an unknown solution is acidic or basic
Which line in this excerpt from Shakespeare’s hamlet contains an element of foreshadowing?
Which equation is y=-6x^2+3x+2 written in vertex form
What are the areas of each shape
why is homeostasis important to organisms? please help.
4/5% of 500 rounded to the nearest hundreds
How did world war 2 end and the Cold War begin?
identify the relative abundance and descriptions of the gases IN THE ATMOSPHERE​
Simplify the complex fraction. Please show all work!
what is the solution to the proportion? 3y-8/12 = y/5​