MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Hans withdrew 40 dollars from his checking account write a signed number to represent this change in his account
Using the approximation of 5 miles = 8 kmHow many km is 22.5 miles?
42170883924321only for g on zo. omfor x​
what is difference between positive people and negetive people​
how internet, technology could help the campaign against generalized hatred (homophobia) directed towards the (LBBTQI)​
Today Katherine woke up late. Since her alarm did not go off, she only had 37 minutes to get ready for work. She knows it takes 12 minutes to shower and some a
Write the balanced chemical equation when carbonate ores are heated in a limited supply of air.​
3 Lizzie buys 3 clocks for a total cost of £50 at a car boot sale. She sells 2 of the clocks for £22 each and the other clock for £20 Lizzie thinks she has made
A cubical house can hold 4096m of air .find the height of the house​
help pls i don't get the question