ka4ssR5oxandancher ka4ssR5oxandancher
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

If ten pounds of apples coast $4.90 what would be the price per pound

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
4.9 divided by 10 equals $.49 per pound
Answer Link

Otras preguntas

“The genetic code is universal.” Explain this statement.
What are the 3 features of a typical seigneurie
Which of the following organisms can perform alcoholic fermentation? (1) yeast, (2) humans, (3) bacteria. a. 1 and 2 b. 1 and 3 c. 1 only d. 1, 2, and 3
If 8 men can chop down 28 trees in one day, how many trees can 20 men chop down in one day?
Natalie earns $2.50 for each cd she sells and $3.50 for each dvd she sells.  Natalie sold 45 dvds last year.  She earned a total of $780 last year selling cds a
How many atoms are in 0.750 moles of zinc?
The length of a diagonal of a cube with edge length 25cm
you measure or observe two events to occur at the same time one nearby and one further away. Which one did you actually see first?
Why was is difficult for the Arab people to form one nation?
Natalie earns $2.50 for each cd she sells and $3.50 for each dvd she sells.  Natalie sold 45 dvds last year.  She earned a total of $780 last year selling cds a