andreaa08
andreaa08 andreaa08
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

toillet paper is sold in cases for 36 rolls for $14.99 what is the per price per roll?

Respuesta :

Forever2216
Forever2216 Forever2216
  • 02-02-2017
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

What natural boundaries helped protect the river valley civilizations?
Find the values below: x = m m m
What does the term normal curve mean?
Catherine works a hourly rate of $22.50 and earns double when she works overtime she works 40 regular hours and 12 hours overtime her is her straight time pay?​
Find the LC.Mof x'+X, X - 1,X-X​
HELP PLEASE (25 Points!!!) "Write a two-paragraph analysis about which of two artists Dante would have chosen to illustrate the Inferno. The first paragraph sho
Okay one last time, I need help with these last two
__________ is a combination of a stimulant and a hallucinogen - this combination makes it a "designer drug."
a body at rest in one reference frame may be in motion in another reference frame what does it mean?​
Two cyclists start from the same point at the same time and move in opposite directions. One cyclist is traveling at 7 mph, and the other cyclist is traveling