workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

How did each of the scientists below contribute to the scientific understanding of the atom? Aristotle, Democritus, Dalton, Thompson, Rutherford, Chadwick, Bohr
Complete the sentences below using the words below, you may use each word more than once ~ INCREASES , DECREASES , STAYS THE SAME ~ • When the air is cooled,
1. Why does Santiago identify with and admire Joe DiMaggio? (Points : 3) Answer choices are below A. As a younger man santiago was also once an excellent baseba
7 An atom that has 13 protons and 15 neutrons is an isotope of the element (1) nickel (3) aluminum (2) silicon (4) phosphorus
how many days in 4 consecutive years
When dissolved in water, an Arrhenius base yields(1) hydrogen ions (2) hydronium ions(3) hydroxide ions (4) oxide ions
Which particles have approximately the same mass? (1) alpha particle and beta particle (2) alpha particle and proton (3) neutron and positron (4) neutron and p
a sphere is circumscribed about an 8-inch by 8-inch by 8-inch cube. Find the volume to the nearest cubic inch.
simplify the integer (+24)-(-83)
What do the terms reincarnation, monotheism, salvation, & prophet have in common? Write a definition for each.