777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

A construction contractor is purchasing granite tiles for a new kitchen floor. Each tile costs $5 and he wants to spend less than $1,500. The size of each tile
2(n-3)=4n+1 this sucks not knowing the answer
1. Why are there active volcanoes along the Pacific coast in Washington and Oregon but not along the East coast of the United States?
Question: 35/8 ( write as mixed number ) Please help me very very quickly!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies both inequalities
Write this statement as a conditional in if-then form: All triangles have three sides. A) If a figure is a triangle, then all triangles have three sides.B) If a
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies one inequalities but not them all
In Romeo and Juliet act 2, which character serves as a messenger
What Canadian city is across a body of water from New York
Consider the following system of equations. y = 2x - 2 y - 2x = 5 What can you conclude about the system of equations? The system of equations is inconsistent.