39016676a
39016676a 39016676a
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jorge bought 8 pounds of ground beef for $3.29 a pound. About how much did he pay altogether?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2022

Answer:$24

Step-by-step explanation:

Answer Link
orlyjossen orlyjossen
  • 03-04-2022

Answer:

$26.32

Step-by-step explanation:

If one pound costs 3.29, you have to multiply by the number of pounds (8)

8·3.29=26.32 or 3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29=26.32

Answer Link

Otras preguntas

Please answer correctly!!!!
if the slope of line p is 1/5 and the slope of line q is -5 then what is true about lines p and q? (assume lines p and q are coplanar) a. they are parallel b. t
A person can become politically socialized by
Rashid and Megan make 8 costumes for the play.Each costume needs 5 felt patches.How can Rashid and Megan use a table to find out how many patches they need?Draw
for 2 sweaters for that price what percent discount is that?
I need Help Don't know
Which type of star will become a black hole when it dies? a protostar a supergiant a white dwarf a neutron star
Reproductive success separation may result in the _____ of two different species.a) common descentb) interbreedingc) evolutiond) adaption
What is the southernmost point of the African continent? A. Cape of Good Hope B. Diamond Cape C. Cape Horn D. Drakensberg Cape
Which Costa Rican city is also the name of a type of fruit? A- Pi?a B- Naranja C- Limón D- banana