agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

A page from the Borgia Codex of the Aztec view of the world. Figures sit in each of the four corners of the page. What is located in each corner of the page abo
properties of a solution change when the concentration of the solution changes.
In a fruit punch drink, the 3 ingredients are apple juice, orange juice and cranberry juice. If of the drink is apple juice and is orange juice then write the r
In a office block of 960 employees 640 drive to work what fraction of employees drive give your answer a fraction in its lowest terms
Which equation is equivalent to...
Need Answers Quick!!!! What is the purpose of structural components such as frames, bearings, and mounts? A.) Connect two rotating parts of a machine. B.)
Reliable-trusted; dependable in achievement and honesty. Who is the most reliable person you know?​
Only the __ reads the Treble and Bass clef
Lines A and B are parallel In the diagram, what is the value of x? A. 5° B. 28° C. 36° D. 144°
The principle that describes the force on a charge in a magnetic field was named for: Henry Oersted Faraday Biot and Savart