harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

what is ten times as much as 0.1
What is the answer to 8n+16.2=1.6
what is the 10th term of the sequence:5,9,13,17
A 200g block on a 50cm long string swings in a circle, it's frictionless and 75rpm. What is its speed and tension on string
how did capitalism change the balance of power in European countries?
8√8 can be written in the form 8∧k , Find the value of k??? 8√8 can also be expressed in the form m√ 2 where m is a positive integer , Find the value of m? rat
Unscramble the word bssmyale
how can you tell which slope is steeper when they are in the form of fractions
22 is 44% of what number?
English essay Is my text goood? grammmar spelling too ???? The Earth Needs Water! The Earth has many life-threatening problems caused by humans. One of these