laylaparisawesome laylaparisawesome
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Judy paid $10.48 for a number of
toothbrushes. If each toothbrush
costs $1.31, how many toothbrushes
did Judy get?

Respuesta :

emonigriffin617 emonigriffin617
  • 01-03-2022
Judy got 8 toothbrushes. You can get this answer by setting $10.48= to $1.31x. X being the variable representing how many toothbrushes she brought. And the solve for x by dividing 10.48 by 1.31 to get 8
Ver imagen emonigriffin617
Answer Link

Otras preguntas

What is 28*6? Please help ASAP!
What is the sum of 20x^2-10x-30
In 2011 Sara invested $889.00 into a bank account for her newborn son. The account adds 5% interest each year. What will the accrued value be in 2029? Round to
Find the market value of $190,900 with an assessment factor of 80%
Find the distance from (4,2) to (7,6)​
Does anyone also know how to answer these questions? This is due tomorrow so if any of you know please answer
What problem have people ran into creating models of da Vinci’s designs
Lynn Margulis developed the endosymbiont theory to explain the evolution of certain eukaryotic organelles, such as chloroplasts and mitochondria. According to t
what is the definition of force meter
Through photosynthesis, plant cells convert sunlight energy into chemical energy that can be used to perform cellular activities later on. Which organelle perfo