ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

A group of 18 people ordered soup and sandwiches for lunch .each person in the group had either one soup or one sandwich.the sandwhiches cost $7.75 each and th
Two men who signed the Declaration of Independence went on to become U.S. presidents. Who were they?
Rule for the relationship between certain quantities. Domain Origin Formula Term
How many amendments, or changes, are there to the U.S. Constitution? a. 27 b. 14 c. 33
What's a Protective tariff?
The point where the two axes intersect (0,0).
true or false the american revolution was fought by the american colonies and china??
The Virginia town where Robert E. Lee surrendered to Ulysses S. Grant in 1865, ending the Civil War
Which poem-turned-song, written by Katharine Lee Bates, was originally called “Pikes Peak” and describes our country’s natural splendor and the patriotism of i
What will be the next digit in the sentence 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34?Please show me your way of thinking :)