joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

Not sure which, are polynomials plz help.
Which statement is true about an effective counterclaim? It strengthens your argument. It strengthens your opponent's argument. It is presented in an introdu
What is the vertex of f(x)=-2x^2+20x-7
factor completely 8bc- 12c^
square root 7x+16 +4=x
Math help plsssss (9)
Suppose a scientist doing an experiment in nuclear fusion starts out with twelve atoms. How many atoms will most likely result from the experiment?
The organizer of a television show must select 5 people to participate in the show. The participants will be selected from a list of 30 people who have written
Choose the suitable word. 1.The poor/poor old man was in despair. 2.The Japanese/Japanese have a long and interesting history. 3.The homeless/homeless need more
Why does Teresa pray for God to give light to the Lutherans?