aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

How many grandparents have my grandparents? who can solve it is very good on maths! it is just a lpgic problem! i know the answer :)
Why does Louis XIV want to expand France's border?
What is 1997 from 2014????????????
What were some events/things that caused the Great Depression?
USE A NUMBER LINE TO FIND 8/9 / 8/45.
What is 0.05 percent of 6.5?
What were some events/things that caused the Great Depression?
The unstated purpose of the Alien and Sedition Acts was to (A) unite the nation in time of danger (B) deport immigrants who were becoming too numerous (C) prote
what does etymology study?
A tree was chopped down and cut up in a local forest.The tree changed in shape.What kind of change took place?A.chemical changeB.physical change C.phase changeD