coreyr81 coreyr81
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy, 3 pounds of apples for $3.99 or 5 pounds of apples for $7.89?

Respuesta :

kdeschene1
kdeschene1 kdeschene1
  • 01-02-2022

Answer:

The 3 pounds of apples for $3.99.

Step-by-step explanation:

hopes this helps.

Answer Link

Otras preguntas

why did texans drive their cattle to towns in the midwest
what is the largest prime factor of 34
prove that x^n-Y^n divisible by x-y for all natural numbers x,y (x!=y),and n.
3-2i/5i+2 What is the solution?
all answers to how to be a smart risk taker
What is .5v^1/3 Can u please help? Ian super lost!!!!!!
is the earth getting heavier
What's the difference between Romanesque and Gothic style buildings?
15 is 70% of what number
Which group of organisms is a population? a group of skunks living in the same forest all sheep in Australia different kinds of butterfli