alanolea9382 alanolea9382
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

At a pet store supply store, 7 pounds of treats cost $20.65. If Bob needs 3 pounds of treats, how much would it cost him?

Respuesta :

TeaLearnsStuff
TeaLearnsStuff TeaLearnsStuff
  • 03-12-2021

Answer:

$8.85

Step-by-step explanation:

20.65/7 = 2.95

2.95 x 3 = 8.85

$8.85

Answer Link
madi736
madi736 madi736
  • 03-12-2021
answer is $8.85 (i think)
Answer Link

Otras preguntas

The method definition, or declaration, is defined as the method __________ followed by the method ________. a. name, parameters b. name, return c. header, body
Simplify the equation by combining like terms. 2x + 2x – 4y- y = 4x + [? ]y
What are the two variations of the Pythagorean theorem to use? (short and long side)
If a university accepts only 75 percent of applicants, and only 45 percent of accepted applicants enroll, what percentage of total applicants enroll
tomorrow is my exam Wow C no only​
djsjjsjsjddjjdjxcbhx​
Which is equivalent to the expression below?
On which mountain is the mammoth cave?​
In his paper, Mario rephrases his description of food deserts. Read his description below. Food deserts are places that lack access to healthy, fresh food. He w
a team of five people can deliver leaflets to every house in a particular area in four hours . how long will it take a team of three people ?​