forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

Once the delegates settled the 3/5 compromise what issue did they tackle next
What are the main reasons for the Roman’s success in controlling such a large empire
6×532 expanded form answer
How do I find X? Thanks!
Every month, the bureau of labor statistics surveys 160,000 business establishments to help determine the a. Size of the labor force. b. Number of people unempl
What does globalization threaten ?
which of the following is an example of how a scientist might use a model? A. a wrench is used to tighten a nut onto a piece of wood B. marbles placed onto a h
What is the mass of air occupying the same volume? The density of air at room temperature is 1.20 g/L.?
In your own words, describe what it means to be an American.
miley is trying to solve the following riddle: "the sum of three consecutive integers is 84. what are the integers?"