meganbaugher064
meganbaugher064 meganbaugher064
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

An item is regularly priced at $33 mikeal bought it on sale for 10% off the regular price? how much did he pay?

Respuesta :

Gaskirm26
Gaskirm26 Gaskirm26
  • 03-11-2021

Answer:

$29.70 33÷100=.33 .33×10=3.3 33-3.3=29.7

Answer Link

Otras preguntas

how do you put 0.375,0.300,and 0.387 in order from least to greatest
How do you Graph 0=x+1/4y+1/2
What occupations did the jumanoes have?
True or false The Federal Reserve Bank is responsible for minting new coins.
The early humans’ way of life made it impossible for them to live in which kind of shelter? A. rock shelters in cliffs B. tents C. permanent ho
Which words make up the adverb phrase in this sentence? In colonial days, there were no fire departments. A. fire departments B. In colonial days C. there w
which is the better buy 1 liter of soda for $1 or 1 gallon of soda for $4
In 1803, the United States purchased the Louisiana Territory from? A. Britian B. France C. Florida D. Spain
Which phrase could be represented by this expression? 2m + 7 a. seven more than half a number b. seven more than twice a number c. twice the sum of a number an
Which term describes matter that is a substance made of diffrent kinds of atoms bonded together