aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

What kind of energy does a bow string have when it is stretched? elastic potential energy gravitational potential energy kinetic energy chemical energy
remainder of 8529 divided by 42
Is Russia a part of the United Nations(UN)?
Which of these is an example of drug misuse? A. Jose takes a prescription medication according to his doctor’s directions. B. Sylvia takes one headache pill
True or false horizontal lines always have a slope of zero
Which polynomial represents the sum below? (2x6 + 3x2 + 9) + (3x2 + x + 8) A. 5x8 + 3x4 + x + 17 B. 5x8 + 3x2 + x + 17 C. 2x6 + 6x3 + 17 D. 2x6 + 6x
32,005,000 in scientific notation
help with simultaneous equations!! Plz could you help me work these 3 questions out. Thanks.
Given the piecewise function shown below, select all of the statements that are true. f(x)= {-3x, x<0; 4,x=0; x^2, x>0} A. f(3)=9 B. f(4)=0 C. f(2)=4 D. f
Find the center and radius for the circle, given the equation: x^2-14x+y^2+8=16