britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

(20 points) Find AC, BC, m Pleasee
Which US government agency creates regulations such as product labeling? a. FTC b. FDA c. EPA d. CPSC
compare the first factor to the value of the product I did A B C but I don't understand D the question ANSWER FAST PLZ
For a reversible reaction where the substrate and product are in equilibrium, what will occur if an enzyme is added?
How Is Gregor's relationship with his father at the end of the story similar to Kafka's real-life relationship with his own father?A. Gregor's father is kinda a
The freedom of religion provision in the first amendment has two parts. Which part prevents the creation of a religious government? Identify the clause that con
Could someone help me with numbers 2 and 3? Or just one of them if you’d like. :)
Please helppppppppppp!!
What is the perimeter of a 4 m and 5 m rectangle
Natalia paid $38.95 for three medium sized pizzas and a salad. Solve an equation to find the cost of one pizza,p, if Natalia paid $11.98 for the salad