pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

what is the standard form of two and twelve hundredths
Find all square roots of 8100?
3y=15x-12 How to solve for y?
Which pair of sentences can be combined using a conjunction? A. Alison meant to call home before she left the party. She forgot. B. Mother can't wait for th
Read this line from the text: What have I, or those I represent, to do with your national independence? What does Douglass mean by the question in bold? He does
-3=z-8 Solve and answer the equation
FRACTIONS: 1 WHOLE MINUS 7/12 MINUS 1/4
What was the controversy surrounding the creation of the Transportation Safety Administration? The agency was not monitoring airport security carefully enough a
A8 x 3B = 2730 What number is A and B?      You don't have to explainPlease answer soon
Covalent bonds are in the air you breathe and the water you drink. How are covalent bonds formed?