alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Not all tiles are used. Match each verbal description of a sequence with its appropriate explicit fun
what is 1/x∧-3/6 and how do you get to that answer?
What is ion exchange ​
How much of a threat to global stability is Vladimir Putin? How should not just the US but Europe respond to his threat?
Please answer the attached question by selecting of the the given answers.
Javier and his study group designed a word problem, equation, table, and graph that were all supposed to represent the same information, as shown below. Word pr
How does Linda’s grandmother shame Dr. Flint?
determine if 9|x|+y=4 is a function
Question3..........................
What is amnesia?? I know one person who have this... :/