bleelinton46 bleelinton46
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

One gallon of a certain brand of gasoline costs $4.50. How many gallons could be purchased with $75.00?

Respuesta :

umairkazi924
umairkazi924 umairkazi924
  • 02-09-2021

Answer:

16 gallons could be purchased with $75.00.

Step-by-step explanation:

Cost of one gallon of gasoline = $4.50

Cost of total gallons of gasolines = $75

Number of gallons of gasolines = $75/$4.50

= 16.66.....

Answer Link

Otras preguntas

clues that indaucate the point of veiw
How do you heal an inflamed taste bud??
What are the most effective ways of dealing with and reducing stress?
what are the 5 rules to active listening
what is the rhetorical function of the analogy in this sentence? my friends words cut me the way a knife slices through an apple. A. to convey joyful feeli
how do global winds and ocean currents transfer heat around the world?
Which line best shows that the flower girl is not intimidated by mr. higgins? a. now you’re talking. b. don’t mind if i do. c. don’t you be so saucy. d. i k
find the mean number for 320
the distance around earth at the equator and through the north and south poles are shown at the right . how many miles would you travel if you circled earth alo
conflict management is dealing with conflict in either a _________________.