prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

Which statement is one component of the cell theory? A)All living and nonliving things consist of one or more cells. B)Cells and living organisms are spontaneou
Impeachment hearings of the president can only start in the Senate. True False
add together one and three quarters and two and a quarter and three
the three-toed sloth often is camouflaged by algae. which type of symbiosis does this represent and why?
What specific properties are these? A. 3+(5+9)+6=5(9+6)+3 B. 3 x 4 x 5= 4 x 3 x 5
The table shows exam scores of students who watched a certain number of hours of television per week: Hours of TV 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Exam Score 98 96 95 94 90
Write an expression that converts 50 liters per minute into milliliters per second
The tree of life is made up of which domains? Eubacteria , Archaea, and Eukarya Bacteria , Archaea, and Eukaryota Bacteria , Archaea, and Eukarya
what is 3/8 in simplest form
The agricultural revolution led to the need for organized A.greenhouse gas reform. B. pest control. C. government. D. technological reform..