BaconArmy BaconArmy
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help. Brainliest for the best answer.

Please help Brainliest for the best answer class=

Respuesta :

AlgebraicAardvark
AlgebraicAardvark AlgebraicAardvark
  • 01-09-2021
To find the cost per day, you need to find the cost per razor and then divide that over the week that it lasts.

$6.30 / 10 razors = $0.63 per razor.

$0.63 / week = $0.63 / 7 days = $0.09 / day since 0.63/7 = 0.09
Answer Link

Otras preguntas

A theater had 4,650 seats. If the theater sells all the tickets for each of its 5 shows, about how many tickets will the theater sell?
write a whole number and a fraction greater than 1 to name the part filled. think 1 container=1
a catcher picks up a baseball from the ground, if the unbalanced force on the ball is 7.25 x 10^-2 N and 4.35 x 10^-2 J of work is done to lift the ball, how fa
What was Siddhartha Gautama seeking when he began his spiritual journey
Divide 80 into two parts so that the greater part is 4 times the smaller
45 - point question! Help me on the attached file and explain answer please! :D
What is the discriminant D of the equation? 6y2 + 2 = –7y D = _________
Does the expression d - 12 have a greater value when d = 42 or when d = 46?
Explain why the word "human" us in " humanism"
True or false : Shakespeare followed the Elizebethan structure of a four-act play? (1 point) true false