zeaganharris7 zeaganharris7
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

ice for the 11.5-ounce package: $3.19 per ounce ice for the 30.6-ounce package: $7.98 per ounce which is the better buy: ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2021
The 30.6 ounce because it would be less money for more as if you bought 3 11.5 once packages trying to spend less you would end up spending more
Answer Link

Otras preguntas

which was an achievement of the second continental Congress
Nth term of 7 9 11 13 15
Which is one way to reduce the risk of developing osteoarthritis? A.drinking ample water B.taking anti-inflammatories C.controlling weight D.doing high-impact a
which of the following best describes the british position toward native americans afyer theRevolutionary War?         A. The British offered to take the Native
A car climbs 10.0 kilometers up a hill that inclines 8.0 degrees. What is the car's vertical displacement?
Which balloon was the first balloon in the 1927 Macy's Thanksgiving Day Parade: (a) Mickey Mouse (b) Felix the Cat (c) Betty Boop (d) Superman
Mr. Diaz's class is taking a field trip to the science museum. There are 23 students in the class, and a student admission ticket is $8. How much will the stude
In a game, a contestant had a starting score of one point. He tripled his score every turn for four turns. Write his score after four turns as a power. Then fin
Four movie tickets cost $26.00. How much do seven movie tickets cost?
what is 10 more than 56