williamsameyah7170 williamsameyah7170
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

A package 35 pencils costs $7.00. At this rate, what is the cost of 1 pencil?

Respuesta :

98tears4chu
98tears4chu 98tears4chu
  • 02-06-2021

.......................

Answer Link
dspader
dspader dspader
  • 02-06-2021

Answer:

$0.20

Step-by-step explanation:

We need to find the unit rate in order to find the price of 1 pencil.

Divide the price by the amount.

7/35=1/5

A dollar is 100 cents, so the price is 1/5 of 100, or 20 cents.

---

hope it helps

Answer Link

Otras preguntas

free standing portable space heaters are allowed in cbrf True or false
Please help explanation if possible
Will Mark Brainlest helppp plss​
One Reason Why The Temperature needs To Be Kept Constant​
Soil is a mixture of eroded rock and: ii. rhizopus biotic iii. humus i. aquous iv. cycas v. rhizopus​
what is f(x)= (x-12)(x+1) in standard form?
Four randomly chosen Nevada students were asked how many times they drove to Arizona last year. Their replies were 4,5,6,7. The geometric mean is Group of answe
spanish words and meanings
Thiết bị nào sau đây không phải là nguồn điện A. Ắc quy B. Pin C. Máy phát điện D. Bóng đèn điện
need help with this !!