rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

Which best describes a bacterium?
20 fish are in a bowl 8 die three swim away and six drown how many arein the bowl?
To determine whether the strength of people's self-esteem is related to their income levels, researchers would most likely make use of
Which phrase is not the central idea of The Deserted Village? a. the destruction of self-reliance b. the destruction of innocence c. the destructiveness of gree
what can citizens do if they do not like the law
Syntax refers to the __________. a. grammatical rules of a language b. rules about which regions a language can be used in c. rules for deriving meaning from
Which Middle Eastern country has the United States continued to support despite much upset around the world and especially in the Middle East? a. Syria b. Leb
Given CDEFG ≌ HIJKL and CD = 12, DE = 13, EF = 10, FG = 11, and GC = 8, what is HI?
The control group in an experimental study will __________.
do mountains really grow?