krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

HELP ME I BEG YOU I REALLY NEED HELP - PLEASE CHECK. You can study reaction rates to answer which of the following questions? Will the reaction go to completion
An internet business sells u.s flags for $16.95 each, plus $2.50 shipping per flag. Shipping is free,however, on orders where more than $100 of flags are purch
Is this statement true or false?   Many early American folk art landscapes showed scenes of farms.
Give scenarios when mean or median is better for center
Higher order thinking: Jeff finds some bugs. He finds 10 Fewer grasshoppers than crickets. He finds 5 fewer crickets than Lady bugs. If Jeff finds 5 grassho
The study of passing traits from parents to offspring is known as
Write the slope-intercept form of the equation of the line described.through: (4,4) perpendicular to y= -1/2x -2
what word does jefferson use to show the king as an absolute tyrant
True or false: Insurance premiums paid by the employer on the employee's behalf are a benefit.
Write another way to describe 14 tens