jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of n in the equation –(2n + 4) + 6 = –9 + 4(2n + 1)?
In Haiti, Vincent Oge demanded the right to _____.
What two types of cells in the human body that can divide endlessly?
Revivalist preachers are best described as a. quietly effective. b. enthusiastic speakers. c. focused on the past. d. indifferent to their congregations.
The curved circulation of surface currents is caused by _____. the moon's gravity the Sun's gravity Earth's rotation the water cycle
What is bigger 16 over 48 or 6 over 36 and can u show me your working out please
What is the value of n in the equation –(2n + 4) + 6 = –9 + 4(2n + 1)?
mutations are important for evolution because they_______. A.are the source of new genetic variation B.improve the survival of organisms C.allow individual orga
Members of the Supreme Court are appointed for .
name a fraction that is less than or greater than the given fraction. draw to justify your answer. greater than 1/3 -