vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

Use the atomic weight in the periodic table to determine the equivalent weight of magnesium.
how to multiply numbers with exponets and different bases
Consider the major battles of the american revolution. which do you consider the most significant and why?
Find an equivalent fraction 2/6 2/5
is it true after Muhammad died, a group of muslim leaders chose his successor, called a caliph
is 2/3(x-4)=1/3(2x-6) a identity
Why do you think slavery was so much more prominent in Greco Roman civilization then in India or China
Which metric unit would you use to measure: 1.The length of a newspaper. 2. The height of a lamp post. 3. The length of a bus route. 4. The width of a ruler.
How do u answer affirmatively to the following question? Plz help me I don’t know what to put
given the product of 2x+3y and 3y+2x is z.Find the value of y when x=3.2 and z=457.96