il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

15 divided by 6 2/3=
Jake served on a committee of employees who were charged with selecting three co-workers to honor at the holiday banquet. one employee whose name was at the top
Gregory is building a pen for his new puppy. He needs the pen to be 9 1/2 feet by 6 3/4 feet. How many feet of fencing does he need?
Jenna is a scientist in a chemistry lab. Her experiment did not support her current theory. What should she do next?
give an example of the follow components of culture in your life and explain the role it plays. 1. Language.
Which expression is equivalent to 10i/2-1?
In the excerpt above, the word surmounted most nearly means _____. It was about dusk, one evening during the supreme madness of the carnival season, that I enc
What is the purpose of a tagline? Question 1 options: To sell products To make people laugh To begin a story or a book To draw the reader in or summ
(3.5 × 1016)(2.2 × 1010) = A × 10B
Where were most of the later Revolutionary War battles fought ?