tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

political, social and economical problems during FDR
what are the three branches of government in America?
Name one way that the national government helps state and local governments and one way that state and local governments help the national government?
Mahesh charges $21.50 a month for cutting his neighbor's lawn. How much money will he make in a year? A. $258.00 B. $215.00 C. $64.50 D. $21.50
what is green house effect? state its inportance for us
its about linear relationships, plz help with b also (already did A)
Calculate the force of gravity between a 2.50 kg newborn baby and a 80.0 kg doctor standing 0.250 m away. G = 6.67 E -11 N*m2/kg2 Remember to include your data,
how did the stamp act effect the colonists
How do people get attracted to fictional characters? If you become attracted how do you stop being attracted to them?
At age 16 Juan has an appropriate weight and eats whatever she wants what’s the best stragedy Juan can use to ensure good health ?